top of page
IMG_9351.jpg

MICHAL

Vizionář, bývalý profesionální hráč a vicemistr Evropy ve stolním tenise, vyznává paralelní přístupy, přes těžbu kryptoměn se dostal k hydroponii a téma nadšeně posouvá dál.

IMG_9350.jpg

JAKUB

"Pěstování v uzavřených systémech pomáhá omezit expanzi nešetrného zemědělství v krajině, které je hojně dotované mocenskými strukturami a přesto naráží na limity zdevastovaných ekosystémů. Příběh Parallel Garden nikdy nebude pouze o tom, že rostlina vyroste kdekoliv, ale hlavně o tom, za jakých okolností se to podaří."  Jakub je Landscape Manager, zkušenosti nasbíral ve všech klimatických pásmech i pod hladinou oceánu.

IMG_9356.jpg

RADIM

Právník, řeší právní problémy, které vznikají v posledních pár letech kolem technologií jako je blockchain, ale právě i hydroponie, skvěle uvádí Enviro Meetupy

Kontakty:
e - mail: paralellgarden@gmail.com

 

V ČEM JE PARALLEL GARDEN UNIKÁTNÍ

VIZE

Naším cílem je vyvíjet a poskytovat optimalizované systémy pro domácí i komerční hydroponické pěstování. Jednou z nejvyšších priorit je integrace automatizačních technologií, které nejen usnadňují práci, ale zejména efektivně pracují se zdroji (zejména s elektřinou a teplem). Jednoduše řečeno: Víme, že hydroponicky pěstovaná zelenina dokáže významně převýšit svou kvalitou zeleninu konvenčně pěstovanou a bez problému může být srovnávaná s bioprodukcí - dokonce ji v mnohém předčí. Víme, že můžeme snížit dopady na životní prostředí tak, že se určitá část zemědělské produkce přesune z polí do uzavřených systémů. Víme, že v konvenčních modelech zemědělství je možné zeleninu vypěstovat levně, avšak na úkor degradace půdy, zdrojů podzemních vod a ekosystémů - za tyto škody nikdo neplatí a prakticky nepřebírá odpovědnost. Naším cílem je technologie, která překoná tyto modely i finančně, nebo se jim alespoň vyrovná. Toho lze dosahovat nejen optimalizací technologie pěstování, ale také vytvořením paralelní distribuční infrastruktury využívající principy lokálnosti a samozásobitelství.

JSME NEZÁVISLÍ

Výsledky a budoucnost naší práce nejsou ovlivněny žádným cizím investičním záměrem, nevyužíváme státní podpory ani dotačních titulů! Namísto toho hledáme takové cesty, které zajišťují princip, aby se projekt financoval sám ze svých ziskových aktivit. Při práci využíváme i nezávislé nástroje jako jsou například některé kryptoměny.

JSME OTEVŘENÍ A TRANSPARENTNÍ

Jako první firma jsme se v našem odvětví pustili do práce s principy Open Source. V IT odvětvích se jedná o běžný a normální princip vývoje. Ve vývoji hardware a rozvíjení praktického know-how se však jedná o úplně nový rozměr. Stále platí, že vše, co víme zveřejňujeme a nabízíme k použití. Zároveň je běžné s principem Open Source nejen know-how přijímat, ale také ho rozvíjet a znovu zveřejňovat - tento přístup zajišťuje největší pravděpodobnost vysoce úspěšného vývoje. V našem odvětví s nezkušeným uživatelem však objevujeme v principech Open Source úplně jiné příležitosti i krásné okamžiky. Proto bychom rádi apelovali na každého, kdo se rozhodne naše know-how využít, aby se nestyděl nás kontaktovat, sdělit nám své názory, náměty a připomínky (možná i návrh ke spolupráci). Společně najdeme cestu, aby váš příspěvek do road mapy celého příběhu zapadnul.

Pomáháme lidem chápat zdánlivě složité věci a nabízíme jim možnost rozvíjet své dovednosti v oborech, ke kterým již ztratili vazby.

Všem nabízíme možnost zapojit se do našeho výzkumu. Pro každého dokážeme vytvořit a vést jeho vlastní linku vývoje.

MÁME HMATATELNÉ VÝSLEDKY

Naše instalace nejsou pouze líbivé. Estetiku vnímáme jako důležitý prostředek, který lidem umožňuje se s technologií lépe sžít a integrovat ji do svého každodenního života. Vždy ale sledujeme relevantní parametry k daným instalacím.

Doma si můžete jako naprostý lajk vypěstovat salát srovnatelené kvality jako bio za 16kč - to je neuvěřitelná efektivita a ještě si ozdobíte interiér.

Zabýváme se i většími aplikacemi, které v současnosti dokáží konkurovat i velkoproducentům nejen v potravinářském průmyslu, ale také v okrasném zahradnictví.
box.jpg

2018
První hydroponický box v Bitcoin Coffee

Pokusný systém s kapkovou závlahou, velkými květináči a keramzitem. Poprvé se na něm vyzkoušel monitorovací modul ESP32 ve spolupráci s Octopus Lab.

2019
 

První malý systém monitorovaný a ovládaný deskou ESP32 ve spolupráci s Octopus Lab. 

První malý systém postavený svépomocí v Paralelná Polis, Bratislava.

První hydroponický regál, který dodnes putuje za účely výzkumu a výuky.

První systém vzor Semiramis v Bistru 8.
Malý box.jpg
Bistro 8.jpg
Regál.jpg
dron.jpg

2020

První větší aplikace technologie pro množení trvalek a skalniček - pěstební kontejner s kapacitou až 20.000 rostlin.

Salát letí dronem.

Zveřejnili jsme dokumentaci k sestavení Semiramis.
IMG_20200504_162855.jpg
Semiramis.jpg

2021

Vznik první Skuby.

Vylepšení designu Semiramis.

Vznik Parallel Garden s.r.o.
4.png
PG edited (2).JPG
Cover3.jpg

2022

Vznik Skuby 2.0 ve spolupráci se studiem Hrana

Instalace modulární farmy vycházející z principů Semiramis v galerii Plato - Ostrava.  Snížení spotřeby díky možnosti použít světlo na dvě řady rostlin.

Úspěšný projekt na Hithitu pro zavedení výroby Skuby 2.0! Speciální poděkování patří těmto skalním podporovatelům: Kamile Z., Lucii Balcárkové, Simoně Babčákové a Aleši Jandovi. Děkujeme!
6.jpg
Plato hydroponie.jpg
hithit na web.jpg

SALÁTEM A BYLINKAMI DOMA A V PODNICÍCH TO TEPRVE ZAČÍNÁ, MŮŽETE SE TĚŠIT!!!

bottom of page